Програма сприяння винахідникам IAP: винахідникам з обмеженими фінансовими можливостями видано перші патенти

Поділитися посиланням:

Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) повідомляє про хід реалізації Програми сприяння винахідникам (IAP). Вже видані перші патенти: п'ять винахідників з країн Південної Америки успішно забезпечили патентну охорону своїх розробок.

Програма IAP, яку офіційно стартували в 2016 р, покликана полегшувати умови роботи винахідників, які мають перспективні розробки, але відчувають труднощі з одержанням патентів через брак фінансових коштів. Це публічно-приватне партнерство, діяльність якого координує ВОІВ, допомагає таким винахідникам отримати професійну підтримку патентних повірених, які надають їм юридичні послуги на безоплатній основі. 

Здатність стимулювати, підтримувати і організовувати інноваційні процеси принципово важлива для країн з економікою, що розвивається і зміцнюється завдяки більш активної участі в економічній діяльності місцевих винахідників, які розробляють нові ідеї, які мають потенціал глобального застосування. Програма сприяння винахідникам грає неоціненну роль у перетворенні інноваційних ідей в комерційні активи.

Як зазначає Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі, в багатьох країнах число патентів, що видаються іноземним заявникам, часто набагато перевершує число патентів, що видаються національним заявникам, навіть якщо в країні є розвинена культура інновацій. У багатьох з цих країн винахідники з обмеженими фінансовими ресурсами зазвичай самі займаються вирішенням своїх питань в національних патентних відомствах, не маючи можливості використовувати для цього досвідчених експертів з питань охорони інтелектуальної власності (ІВ). Складність процедур змушує багатьох винахідників відмовлятися від оформлення патенту вже на ранніх стадіях процесу, навіть не чекаючи змістовної оцінки їх розробок.

Щоб вирішити цю проблему, ВОІВ розробила Програму сприяння винахідникам, мета якої - полегшувати умови діяльності для винахідників країн, що розвиваються, які відчувають брак фінансових коштів, організовуючи їх контакти з фахівцями, які можуть допомогти їм скласти патентну заявку і забезпечити її належне оформлення.

Юристи надають винахідникам добровільну безоплатну допомогу в оформленні необхідної документації в їх національних патентних відомствах і в обраних юрисдикціях. Сьогодні програма діє в п'яти країнах: Еквадорі, Колумбії, Марокко, Філіппінах і Південній Африці. Винахідники, які бажають отримати міжнародну охорону свого винаходу, також користуються підтримкою IAP при переході на національну і регіональну фазу в рамках процедур Договору про патентну кооперацію (PCT) в Сполучених Штатах Америки і Європі. У найближчому майбутньому передбачається також поширити дію програми на Японію.

На сьогоднішній день в рамках IAP допомога надана 39 винахідникам. У Колумбії до теперішнього часу було видано п'ять патентів. Запатентовані винаходи включають пристрій для підвищення стійкості автомобілів на слизькій і мокрій дорозі, спеціалізоване обладнання для приготування лазаньї, апарат, що дозволяє особам з порушеннями зору розрізняти монети, меблі модульної збірки і автоматизовані чохли для автомобілів.